Stavba krbu: 8. díl – Přívod vzduchu pro spalování potrubím v podlaze
Minule jsme si vysvětlili, k čemu je dobré přivádět vzduch pro spalování z exteriéru a představili jsme si i způsoby, odkud a jak můžeme vzduch přivést. V tomto dílu si podrobně ukážeme návrh a sestavení přívodu vzduchu pomocí obdélníkového potrubí v podlaze.
Obsah dílu:
Návrh potrubí
Základním předpokladem pro možnost vytvořit přívod vzduchu vedený v podlaze je samozřejmě to, že stavba domu je ještě ve fázi hrubé stavby, před dokončením čistých podlah. Ve skladbě podlahy je obvykle plánována velká vrstva izolace (až 20 cm), a tak v ní máme dostatek prostoru pro instalaci potrubí i pro jeho vyspádování.
Obr. 1: Přívod vzduchu v izolaci podlahy
Jak jsme si už řekli minule, obvykle se používá potrubí obdélníkového tvaru (pro snazší umístění do podlahy) z pozinkovaného plechu o rozměrech obdélníku 200 x 90 mm.
Obr. 2: Komponenty obdélníkového potrubí 200 x 90 mm
Plocha průřezu potrubí je tedy 20 x 9 = 180 cm2, což je dostatečné. Většina krbových vložek má průměr příruby pro přívod vzduchu od 120 do 150 mm (průměru 150 mm odpovídá plocha průřezu cca 177 cm2).
Pozor si ale musíme dát také na celkovou délku přívodu. Prouděním v potrubí samozřejmě vznikají určité ztráty. Proto je důležité zvolit co nejkratší trasu přívodu. A zároveň i co nejpřímější – každá změna směru (koleno) přináší další ztráty.
Abychom tedy byli schopni přívod vzduchu správně navrhnout, nabízí nám norma tabulku, ve které jsou stanoveny požadované plochy průřezu potrubí v závislosti na délce a přímosti potrubí. Tyto hodnoty jsou pak samozřejmě různé pro různé výkony krbové vložky.
Pro jednotlivé úseky potrubí jsou definovány tzv. "jednotky". Například:
1 metr rovného potrubí = 1 jednotka
koleno 45° = 1 jednotka
koleno 90° = 2 jednotky
Pak tedy postupujeme tak, že navrhneme trasu přívodu a jeho složení z jednotlivých dílů a následně sečteme jednotky odpovídající těmto dílům. V tabulce potom najdeme pro daný počet jednotek (a pro určitý výkon vložky) požadovanou plochu průřezu potrubí.
Výpočet si opět ukážeme na konkrétním případu našeho příkladového krbu. Jeho krbová vložka Romotop HEAT 2g 59.50.01 má zezadu přírubu pro napojení na přívod vzduchu pro spalování o průměru 150 mm. Potrubí postupně tvoří (ve směru od krbové vložky) tyto díly: krátký úsek hliníkového ohebného potrubí o průměru 150 mm, který tvoří koleno 90° (2 jednotky), následuje redukce 90° z kruhového potrubí na obdélníkové, kterou musíme opět započíst jako koleno 90° (2 jednotky), a potom 2,5 metru rovného potrubí (2,5 jednotky) a na konci ještě krycí vstupní mřížka na fasádu (asi 1 jednotka). Celkem nám tedy vychází 7,5 jednotky.
Obr. 3: Počítání jednotek při návrhu přívodu vzduchu
Podle tabulky uvedené v normě potom vychází – pro nejbližší vyšší hodnotu (8 jednotek) a naši krbovou vložku o jmenovitém výkonu 7 kW – požadovaná plocha průřezu potrubí 95 cm2. To je tedy zhruba poloviční hodnota než má naše potrubí. Pro zajímavost – podle tabulky by bylo toto potrubí dostatečné i pro vložku o jmenovitém výkonu až 16 kW.
Poznámka: Tabulku pro dimenzování přívodu vzduchu uvedenou v normě zde z pochopitelných důvodů nemůžeme publikovat, ale až budete ve fázi návrhu přívodu vzduchu, neváhejte se na nás obrátit a my Vám při nákupu potřebných dílů rádi pomůžeme přívod správně sestavit.
Postup sestavení potrubí
Nyní si ukažme, jak bychom přívod z našeho příkladu v praxi vytvořili.
Nejdříve si určíme vhodnou pozici, kde má kruhové potrubí vystupovat z podlahy tak, aby se nám dobře připojovalo na přírubu krbové vložky. Vyneseme si proto středovou osu budoucího ustavení krbové vložky (příruba je vzadu vycentrovaná na střed vložky) a dále středovou osu potrubí. Potrubí se většinou umísťuje co nejvíce k zadní zdi tak, aby vystupovalo z podlahy za vložkou, ne pod vložkou. Musíme ale zároveň počítat s tím, že zeď za krbem budeme izolovat, a proto nesmí být potrubí úplně u zdi. Vše je patrné z následujícího obrázku.
Obr. 4: Krok 1 - Určení pozice vývodu přívodu z podlahy
Začneme skládat jednotlivé díly potrubí. Pro spojení dvou dílů se používají spojky.
Obr. 5: Krok 2 - Spojování dílů potrubí
Po zasunutí dílů do sebe ještě obtočíme spoj hliníkovou lepící páskou.
Obr. 6: Krok 3 - Spojování dílů potrubí
Postupně sestavíme celé potrubí, prosuneme přes obvodovou zeď a na redukci nasuneme ohebné hliníkové potrubí a stáhneme páskou.
Obr. 7: Krok 4 - Dokončení celého potrubí
Nakonec potrubí dle možností trochu vyspádujeme směrem od krbu ven, aby mohl odtékat případný kondenzát. Potrubí můžeme například postupně podložit různými tloušťkami polystyrénu izolace.
Obr. 8: Krok 5 - Vyspádování potrubí
Nyní je možné položit izolaci podlahy a vytvořit konečnou podlahu, například betonový potěr. Z čisté podlahy pak již vystupuje jen ohebné hliníkové potrubí. Ústí potrubí osadíme fasádní krycí mřížkou se stříškou proti dešti.
Obr. 9: Dokončené potrubí
Co bude příště?
Po dokončení přívodu vzduchu pro spalování se už konečně můžeme pustit do stavby našeho příkladového krbu. V příštím dílu začneme stavbou stěn krbové komory, které přilehají k okolním zdem (v našem případě zadní stěnou krbu). Tyto stěny musí být vždy zhotoveny z tepelně-izolačního materiálu, aby zabránily tepelnému namáhání přiléhajících zdí.
Předchozí díl | Další díl |