UPOZORNĚNÍ: Od 15.3. do 17.3.2023 máme zavřeno. Nově přijaté objednávky budeme odesílat až od 20.3.2023.

18.4.2017 Text a obrázky jsou chráněny autorským právem

Práce s deskami probíhá ve dvou etapách. Na rozdíl od kalcium-silikátových desek se desky Grenaisol nepenetrují. Ve styku s vodou desky degradují, ztrácejí soudržnost, rozmáčejí se. Veškeré lepení, tmelení a nanášení malt a omítek se provádí na zcela suchý, pouze prachu zbavený povrch desek.

 

Práce s deskami Grenaisol

 

Postup práce s deskami

Práce s deskami Grenaisol je velice snadná a není k ní potřeba žádného speciálního nářadí.

 

Řezání

Pro řezání desek Grenaisol lze použít ruční okružní pilu nebo přímočarou kmitavou pilu, je to však spojeno s určitou prašností. Vhodnější je použití ruční pilky na dřevo s jemnými zuby, tzv. ohonky.

 

Řezání desek Grenaisol

 

Lepení

Po nanesení lepidla Grenapaste vytlačením z plastového sáčku mezi spojované plochy se desky přitisknou k sobě a vzájemná poloha se zajistí pomocí vrutů. Pro desky 40 mm tlusté se používají kovové samořezné vruty délky 70-80 mm. Vruty se do desek šroubují pomocí AKU šroubováku a není třeba pro ně předvrtávat díry. Vruty zajistí vzájemnou polohu spojovaných součástí po dobu, než zaschne lepidlo. Vruty se po zaschnutí lepidla v deskách ponechávají.

 

Lepení desek Grenaisol

 

Finální úprava

Po dokončení hrubé stavby se povrch zpevní pomocí vrstvy kamnářské malty vyztužené kamnářskou perlinkou. Na povrch desek se nanese pomocí zednického hladítka tenká vrstva kamnářské malty, ještě za mokra se na tuto vrstvu přiloží perlinka a ihned se přetáhne druhou vrstvou kamnářské malty a vše se hladítkem vyhladí. Po zaschnutí malty (obvykle do dvou dnů) je možné na povrch nanést kamnářskou omítku v požadované zrnitosti a po zavadnutí omítku vyhladit pomocí vlhkého zednického hladítka s vrstvou filcu nebo molitanu. Tuto omítku je možno po jejím vyzrání natřít klasickými fasádními barvami.

I v případě, že bude obestavba obložena obkladem, tedy bez omítky, určitě doporučujeme zpevnit povrch desek pomocí vrstvy kamnářské malty s perlinkou.