UPOZORNĚNÍ: Od 15.3. do 17.3.2023 máme zavřeno. Nově přijaté objednávky budeme odesílat až od 20.3.2023.

Vhodným doplňkem každé zahrady a nezbytnou nutností každé dokonalé párty se poslední dobou stává zahradní krb. Zahradní krb není, tak jako běžné plechové či litinové grily, pouze zařízením na přípravu pokrmů, ale také efektním detailem a centrálním prvkem každého zahradního posezení.

Firma Norman se snaží nabídkou svých výrobků přispět tím nejlepším v tomto oboru. Zahradní krby Norman jsou určeny pro grilování na zahradě s použitím dřevěného uhlí, případně drobných kusů dřeva.

Použité kvalitní materiály zaručují dokonalou odolnost proti žáru i povětrnostním vlivům. Všechny modely jsou takové konstrukce, aby byly snadno sestavitelné i bez odborných znalostí a bez zvláštního nářadí či materiálů. Každy krb se dostane k zákazníkovi v rozloženém stavu na nevratné paletě, zabalený v ochranné fólii a s návodem na montáž a použití.

Standardní výbavou všech typů je grilovací rošt s nerezovou povrchovou úpravou. Nadstandardní doplňky je možno vybrat z široké nabídky zvláštního příslušenství.

Samozřejmostí je poskytnutí záruky na všechny výrobky firmy Norman spol. s r. o. a možnost objednávky libovolných náhradních dílů.

Výhody zahradních krbů Norman

(platí pro všechny krby kromě modelů Vesuv, Santorin, Rustika, Paleo)
 • prostor ohniště obložen šamotovými plátky (výrazné prodloužení životnosti)
 • spodní přívod vzduchu do topeniště (snadné podpálení a dokonalé hoření)
 • vyjímatelný nerezový popelník (snadné čistění a údržba)
 • ochranný nerezový plech na přední straně ohniště (zvýšená bezpečnost a vždy čistá plocha před ohništěm)

Montáž

Všechny krby jsou konstruovány tak, aby byly snadno sestavitelné i neodborníkem a bez zvláštního nářadí či materiálů. Vzhledem k vyšší hmotnosti jednotlivých dílů doporučujeme většinu krbů sestavovat min. ve dvou osobách.

Krby lze sestavit dle přiloženého návodu na montáž do cca 30 min bez zvláštních nároků na nářadí a materiál. Krb se sestavuje "nasucho", tedy bez spojovacích materiálů. Výjimku tvoří krby Vesuv, Santorin a Rustika.

Balení

Krb je dodáván na paletě většinou 120 x 80 cm v rozloženém stavu a překryt smršťovací folií. Výška takto zabaleného krbu se pohybuje v závislosti na typu: od cca 0,8 m (Inca) až po cca 2 m (Astra). Paleta je jednocestná, nevratná.

Čím se v krbu topí?

K roztápění kromě dřevěného uhlí lze použít i drobné kousky dřeva, plameny by však neměly přesahovat horní polohu grilovacího roštu nebo krátkodobě spodní okraj střechy.

Při nedodržení této zásady může dojít k přetopení krbu, které se projeví např. popraskáním jednotlivých betonových dílů, barevnými změnami povrchu apod.

Vysvětlení funkce "V-zářezu"

Svislý "V-zářez" v zadní straně pracovní desky některých krbů vymezuje oblast řízené dilatační trhliny.

Vlasová trhlina se vytvoří již během přepravy nebo po zatopení v krbu a slouží k uvolnění nežádoucího napětí v pracovní desce. Tato "trhlina" má nepravidelný tvar a táhne se od oblasti V-zářezu směrem k otvoru pro popelník, případně končí až na úrovni tohoto otvoru.

Cementový výkvět

Jestliže se na povrchu betonových dílů vyskytne bílý potah, jedná se o tzv. "vykvétání". To je u betonu zcela běžná záležitost, která neovlivňuje užitnou hodnotu výrobku, neboť opakované omývaní (i déšť) způsobí zmizení výkvětu. Použít lze i specielní přípravky k odstanění cementového "výkvětu".

Tento jev se nejčastěji objevuje na barevném otryskávaném nebo jemně vymývaném povrchu za určitých specifických podmínek.

Douzovací střecha

Určeno pouze pro krby řady VARIANT s obdélníkovou základnou

 

Zahradní krb s douzovací střechou umožňuje:

 • přímé grilování
  grilujeme ve spalovací komoře při teplotě 160 - 300 °C, pouze na žhavém uhlí bez ohně
 • douzování
 • přihřívání
 • nepřímé grilování
  grilujeme v grilovací komoře při teplotě 160 - 300 °C
  Výhoda: grilované potraviny se nespálí
 • barbecue
  barbecue je grilování při nízké teplotě. Způsob je stejný jako při nepřímém grilování, ale při nižší teplotě, 90 - 160 °C, grilované potraviny zůstanou šťavnaté.
 • Různými druhy dřeva můžete ovlivnit chuť grilovaných pokrmů

 

Provedení
 • ocelový plech tl. 1,5 mm opatřený žáruvzdornou barvou
 • ocelový rošt s nerezovou povrchovou úpravou
 • madla z bukového dřeva

 

Příslušenství:

do standardního vybavení douzovací střechy patří teploměr, rošt 330 x 280 mm, nerezové tyčky - 2 ks, závěsné nerezové háčky - 6 ks, krycí plech s regulací přívodu vzduchu.

Víceúčelová krbová nástavba Quatro

Víceúčelová krbová nástavba je varianta ocelové krbové střechy, která společně s příslušenstvím obohacuje možnosti využití zahradních krbů NORMAN o několik dalších funkcí.

Více informací o víceúčelové nádstavbě naleznete zde:

Leták k víceúčelové nádstavbě

Jaká střecha je nejvhodnější?

U mědi je nutno počítat s postupnou patinou a také s nepatrným odkapem "měděnky" na betonové díly.

Nerezové střechy mají stejně jako měděné téměř nekonečnou životnost, ale na rozdíl od měděných zůstává jejich barva při minimální údržbě téměř neměnná.

K přednostem ocelových střech patří příznivá cena, barevná povrchová úprava, žáruvzdornost (do 400 °C), vysoká pevnost. Barevný povrch je možné po čase obnovit.

Bezpečnostní zásady

Zásady bezpečného použití
 • Jakékoliv dodatečné úpravy standardního provedení zahradního krbu (viz katalog, ceník a montážní návod), zejména zvyšování kouřovodů u krbů s betonovou střechou (s vyjímkou jednoho nástavce na krby Paleo a Rustika), výrobce z důvodu bezpečnostních rizik (ztráty stability a možnosti narušení statiky krbu) zásadně nedoporučuje a nenese odpovědnost za případné škody na zdraví a majetku způsobené těmito nestandardními úpravami.
 • Pro sestavení krbu vyberte vodorovnou, dostatečně únosnou a zpevněnou plochu. Pod krby bez základové desky je dostatečná např. dlažba, krby se základovou deskou je možno sestavit i na zhutněné a srovnané (vodorovné) stěrkopískové podloží.
 • Zahradní krb je určen pro volná prostranství, nikoliv pro uzavřené nebo zastřešené prostory. Je nutno dodržet bezpečnou vzdálenost od budov, hořlavých materiálů, dřevin a porostů. Krb není určen pro zaústění do komínů. Při umisťování krbu je vhodné vzít také v úvahu případné obtěžování okolí kouřem při používání krbu.
 • K zapálení dřevěného uhlí nepoužívejte nikdy benzín, líh apod., ale pouze schválené podpalovače. Krb nepřetápějte a používejte ke grilování na dřevěném uhlí, případně na drobných kusech dřeva (plameny otevřeného ohně by neměly přesáhnout hranici horní polohy roštu). Oheň nikdy nezalévejte vodou.
 • Při provozu je nutno dbát zvýšené opatrnosti - kovové díly mohou být rozpáleny. Zejména malé děti je nutno držet v bezpečné vzdálenosti.
 • Je nutné mít stále na paměti, že se jedná o grilovací krb a nikoliv o zařízení určené ke spalování různého zahradního odpadu. Pouze sestavením dle montážního návodu a dodržením výše uvedených zásad, je zajištěna dlouhá životnost krbu, bezpečný provoz a platnost poskytované záruky.

© 2004/01 Norman spol. s r.o.