Izolační desky SKAMOTEC 225
Izolační desky určené pro stavbu krbů. Jsou lehké, pevné, snadno opracovatelné běžným nářadím. Stavba krbu je díky těmto deskám snadná a rychlá. Desky nabízíme v rozměrech 1000 x 610 mm v tloušťkách 25, 30, 40 a 50 mm.
Izolační deska SKAMOTEC 225 - tl. 25 mm (1000 x 610 mm)
Izolační deska SKAMOTEC 225 - tl. 30 mm (1000 x 610 mm)
Izolační deska SKAMOTEC 225 - tl. 40 mm (1000 x 610 mm)
Izolační deska SKAMOTEC 225 - tl. 50 mm (1000 x 610 mm)
Desky Skamotec vynikají oproti kalcium-silikátovým deskám jiných výrobců velmi vysokou pevností, relativně nízkou prašností a celkově velmi dobrou soudržností. Jsou lisovány vysokým tlakem za velmi vysokých teplot a jsou tedy stabilní pro použití v teplovzdušných krbech, neuvolňují se žádné pevné ani plynné části.
K lepení desek Skamotec lze použít univerzální kamnářské Silaterm LEPIDLO. Spotřeba lepidla je zhruba jeden kbelík (6kg) na 10 desek Skamotec. Lepidlo nabízíme v balení 6 kg a 2 kg. Povrch desek je nutné penetrovat pro snížení savosti a eliminaci prašnosti. Pro penetraci je třeba použít univerzální silikátovou penetraci Silaterm SILAPEN se zvýšenou tepelnou odolností. Spotřeba je cca 1 litr na 4 m2 a jedno balení (5 l) vystačí obvykle na celý krb.
Proč už nemáme v nabídce kalcium-silikátové desky Silca?
Pokud se rozhodnete pro obestavbu celého krbu tepelně izolačním materiálem, jednou z nejběžnějších voleb bývají kalcium-silikátové desky. Na trhu je několik výrobců těchto desek, mezi nejznámější patří desky Skamotec 225 od dánské firmy Skamol (také známé jako Skamol, Super Isol nebo Superisol) a desky Silca KM 250 od německé společnosti Calsitherm. V současnosti však v našem e-shopu nabízíme pouze desky Skamotec 225. Proč tomu tak je?
Obě varianty – desky Skamotec 225 i Silca KM 250 – jsou skvělé pro izolační obestavbu teplovzdušného nebo teplovodního krbu. Desky Silca byly na trhu dostupné o něco dříve, a proto jsou dobře známé a oblíbené mezi krbaři. I my jsme je dlouhou dobu prodávali.
S příchodem nových desek Skamotec však vznikla situace, kdy byly na trhu dva materiály s velmi podobnými izolačními vlastnostmi – pouze od různých výrobců. Rozměry i ceny byly identické. Po nějakou dobu jsme v nabídce měli oba typy desek, ale z praktického hlediska to nedávalo smysl. Když se nás zákazníci ptali, který typ desek si vybrat, odpovídali jsme, že jsou téměř identické. Proto jsme se rozhodli zůstat u desek od jednoho výrobce, a to Skamotec 225.
Proč tedy Skamotec?
Obě varianty jsou vhodné pro stavbu krbu, ale mezi jejich technickými parametry přece jen existují malé rozdíly.
Desky Skamotec 225 mají vyšší pevnost v tlaku – 2,8 MPa, zatímco desky Silca mají pouze 1,4 MPa. Také povrchová prašnost je u desek Skamotec o něco nižší. Tento rozdíl v pevnosti je patrný i při ruční manipulaci s deskami, kdy občas dochází k drobným defektům rohů nebo hran. Desky Skamotec jsou v tomto ohledu odolnější.
Navíc naši hlavní dodavatelé kalcium-silikátových desek postupně nahradili desky Silca deskami Skamotec, což nám jako prodejcům ztížilo dostupnost desek Silca.
Neseriózní jednání některých e-shopů nabízejících desky Silca
Někteří nepoctiví prodejci stále nabízejí desky Silca, i když je nemají skladem a nedokážou je dodat. Často uvádějí termín dostupnosti jako „Na dotaz – volejte na telefon“, a když zákazník zavolá, dozví se, že desky Silca momentálně nejsou k dispozici, ale místo nich doporučují desky Skamotec. Takovým prodejcům se raději vyhněte, jde o neprofesionální a neseriózní přístup. Jak důvěřovat někomu, kdo Vás hned na počátku nalákal podvodem?
My tyto praktiky nechceme používat, a proto desky Silca již nenajdete v naší nabídce.
Stavba krbu: 5. díl – Volba materiálu pro obestavbu teplovzdušného krbu
Obestavby teplovzdušných (a teplovodních) krbů se v současné době většinou staví z tepelně-izolačních materiálů, jako jsou například velkoformátové kalcium-silikátové nebo vermikulitové desky. Jsou poměrně levné, práce s nimi je snadná a rychlá. Jak si ale vysvětlíme dále, v některých případech je vhodnější použít i jiné materiály.
Stavba krbu: 10. díl – Začínáme stavět, tepelná izolace zdi za krbem
V tomto dílu začneme se stavbou našeho příkladového krbu. Pustíme se do první etapy stavby – zhotovení zadní stěny krbové komory přiléhající ke zdi místnosti. Tato stěna bude mít za úkol co nejvíce zabránit prostupu tepla z krbové komory do zdi za krbem, tedy jednoduše řečeno – vytvořit tepelnou izolaci mezi krbem a zdí místnosti.
Stavba krbu: 13. díl – Stavba krbové komory, ventilační mřížky, revizní krbová dvířka
V předchozím dílu jsme napojili krbovou vložku kouřovodem na komín, a nyní se tak můžeme pustit do stavby zbylých stěn a stropu krbové komory. Zároveň si ukážeme postup instalace ventilačních mřížek a revizních krbových dvířek.
Stavba krbu: 9. díl – Příkladový krb, rozpis materiálu, cenová kalkulace
Než začneme se stavbou našeho příkladového krbu, řekneme si, jak bude vypadat, jakou bude mít krbovou vložku, jaký materiál použijeme pro obestavbu a podobně. Pro představu si také provedeme cenovou kalkulaci celého krbu.